Odměna za právní služby
Odměna za právní služby se obvykle sjednává smluvně na základě vzájemné dohody s klientem dle konkrétních okolností, složitosti a časové náročnosti věci. Klient je vždy informován o předpokládaném rozsahu práce a způsobu účtování odměny.
Hodinová sazba
Smluvní odměna je nejčastěji sjednána jako hodinová sazba za každou započatou hodinu a vždy zohledňuje povahu a složitost věci. Při vyúčtování je klientovi předložena konkrétní časová specifikace poskytnutých právních služeb.
Paušální odměna
Při déletrvající spolupráci je možné se dohodnout na paušální odměně za určité časové období, zpravidla za jeden kalendářní měsíc. Klientovi je pravidelně účtována pevná částka, v rámci které si může vyčerpat sjednaný počet hodin právní služby za zvýhodněnou cenu. Takto určená odměna je výhodná pro klienty, kteří využívají právní služby pravidelně.
Odměna určená podle vyhlášky ministerstva spravedlnosti
Není-li
zde jiná dohoda s klientem o odměně za právní služby, případně si tento
způsob určení odměny společně zvolíme, postupuje se při účtování odměny podle
vyhlášky ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a
náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif),
v platném znění. Odměna se stanoví podle sazby za jeden úkon právní služby
a podle počtu úkonů právní služby, které advokát ve věci vykonal.
Podílová odměna
Odměna za právní služby je v tomto případě určena podílem (tj. určitým procentem) na hodnotě věci nebo na výsledku věci.
Vedle odměny má advokát též nárok na náhradu hotových výdajů, které byly vynaloženy v souvislosti s poskytnutím právní služby, tj. zejména soudní a správní poplatky, náklady na vyhotovení znaleckých posudků, výpisů, překladů, poštovné apod.
Nejsem plátcem DPH, sjednaná cena za právní služby je proto konečná.